środa, 26 czerwca 2013





Idealna alternatywa dla ryby po japońsku, którą już zapewne wszyscy znają! Ryba w sosie słodko- kwaśnym! Idealna!


Składniki:)
4 filety ryby-kto jaką lubi najbardziej:)
Puszka brzoskwiń
Średni słoiczek papryki konserwowej
1 duza cebula
Jaja do panierowania
Maka do panierowania
Ketchup pikantny 2-3 łyżki
Koncentrat pomidorowy-2-3 łyżki
Przyprawy, sol pieprz.
olej do smażenia

Przygotowanie:

Rybę doprawić sola i pieprzem. Pokroić na większe kawałki.Panierować w jajku i mące, smażyć na gorącym oleju.

Sos:
Na patelni zeszklić cebulkę, wrzucić pokrojoną w kostkę paprykę, smażyć do miękkości. Następnie dorzucić pokrojone w kostkę brzoskwinie. Smażyć całość 20 min mieszając. Całość wrzucamy do garnka, podlewamy niecałą szklanka wody i UWAGA! dolewamy zalewy z papryki marynowanej! Płynu w garnku powinno być tyle, żeby całość warzyw była lekko zakryta. Dodajemy koncentrat i ketchup. Dusimy około 20 min wszystko. Doprawiamy wegetą i pieprzem do smaku. Smak powinien byc wyraźnie pikantny.

Lekko ciepły sos wykładamy na rybe tak aby pokryć dokładnie każdy kawałek. Schłodzi w lodowce. Najlepiej smakuje na drugi dzień!
Smacznego! :)







Makaron z kurczakiem i szpinakiem w sosie śmietanowym! Palce lizać :)


Składniki:

Makaron (kształt dowolony, polecam natomiast penne jak na zdjęciu)
Szpinak świeży ( ewentualnie mrożony)
Pierś z kurczaka 1 podwójna
Masło do smażenia 1 łyżka
Śmietana 12% - 400g
Sól, pieprz, czosnek granulowany lub świeży.
Ser do starcia na wierzch. Twardy. Wiadomo, że najlepszy byłby parmezan, ale mialo być bez udziwnień :)

Przygotowanie:

Makaron gotujemy al dente.
Kurczaka umyć, pokroić w kostkę. Na patelni rozpuścić masło, wrzucić kurczaka, i chwile obsmażać. Następnie dodać liście szpinaku lekko porwane ( lub szpinak rozmrożony-odsączony), wymieszać. Przyprawiamy solą, pieprzem i czosnkiem. Pamiętajmy, że szpinak najlepiej smakuje wtedy, kiedy jest bardzo dobrze doprawiony, także pieprzu i czosnku nie żałujmy :) Smażymy do momentu az kurczak będzie gotowy. Podlewamy śmietaną i mieszamy. Śmietana powinna pobulgotać i zaprzyjaźnić się na patelni z pozostałymi składnikami. Sos powinien mięć gęstawą konsystencję. Makaron ugotowany mieszamy dokładnie z sosem w garnku. Całość powinna być pokryta sosem. Nie może być zbyt sucha. Gdy okaże się, że jest zbyt mało sosu można dodać trochę śmietany i gotowe.Wykładamy na talerz, ścieramy na całość ser na małych oczkach, dekorujemy listkami szpinaku. Smacznego!

piątek, 21 czerwca 2013

Witam! Trochę przerwy sobie zrobiłem a to z powodu obrony, która miała miejsce wczoraj :) Dodam, że wynik bdb :) Ale do rzeczy. Dziś trochę o kurczaku. Każdy widział, jadł i przyrządzał. Kurczaka można przyrządzić na bardzo wiele sposobów:) Mięso ma to do siebie, że jest delikatne, szybko się je robi, i smakuje wyśmienicie na ostro, słodko kwaśno, jak i w klasycznym stylu. Ja mam pomysł na nieco nietypowego kurczaka, który  powala smakiem! :) KURCZAK W KAPUŚCIE, tzw kurczak po zakopiańsku. Ja lekko ten przepis zmodyfikowałem:)


Składniki:
Kurczak (co kto lubi)- piersi, tzw palki kurczaka, lub tą drugą część.
Cytryna 2 szt.
czosnek granulowany
świeża natka pietruszki
pieprz, sól,
kapusta kiszona 500g
szklanka śmiatanki  kwaśnej
olej do smażenia.
3 łyżki masła

Przygotowanie:

Kurczaka umyć i osuszyć. Natrzeć czosnkiem, skropić sokiem z cytryny, oprószyć dość obficie pieprzem, osolić. Można posypać dowolną ulubioną przyprawą do kurczaka. Zawinąć w folię i na około godz. pozostawić w lodówce aby kurczak przeszedł aromatami.
 Odsciznąć sok z kapusty, lekko ją przesiekać aby się nie ciągnęła, wrzucić do gara z roztopionym masłem. Kapuchę dusić do miękkości. Podlewać czasem w razie potrzeby wodą aby się nie przypaliła.  Kurczaka wyjąć i obsmażać na patelni Przełożyć do kapusty w garnku i dusić do miękkości. Jak kurczak jest już miękki, wyjmujemy kawałki kurczaka, a kapustę doprawiamy wegetą, pieprzem, i cukrem do przełamania smaku. Ma być lekko ostra i słodko kwaśna. Taki miks smaków:) Następnie wlewamy śmietanę, lekko ją odparowujemy- i na sam koniec dodać posiekaną natkę pietruszki. Włożyć w to kurczaka i odczekać chwilę. Przepis w samym opisie może wydawać się skomplikowany- ale uwierzcie mi, nic prostszego nie ma :) Smacznego! :)

piątek, 14 czerwca 2013






Szynka nadziewana- doskonała jako zimna przekąska!

Składniki:
Szynka konserwowa w plastrach
4 jaja ugotowane na twardo
Ogonówka 200g(lub inna chuda wędlina)
Majonez,ketchup po 2 łyżki
Natka pietruszki
4 ogórki konserwowe

Przygotowanie:

Ugotowane jaja oraz ogonówkę zmielić w maszynce do mięsa. Dodać do tego posiekaną natkę pietruszki, ogórek pokrojony w kosteczkę. Wmieszać z majonezem i ketchupem tak by miało to jednolitą, gładka konsystencję. Przyprawiamy do smaku pieprzem i solą.
Na rozłożony plaster szynki, na brzegu po całości rozkładamy nadzienie, następnie ścisło zawijamy.
Kilka rad:
Szynkę, którą ja wykorzystuję i która sie doskonale sprawdza kupuje w biedronce. W paczkach gotową, cienko pokrojone plastry szynki konserwowej. Ketchup i majonez dodaje według własnego gustu. Szynkę można podawać od tak, lub podawać np. zalaną galaretą. Proste, szybkie  i smaczne!




Szarlotka. Ta, która smakuje najlepiej na ciepło z lodami waniliowymi :)

Składniki:
4 szkl, maki
3 żółtka
3/4 kostki margaryny
1szkl. cukru
1 łyżka kwaśnej śmietany
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 cukier waniliowy
10 jabłek 
cynamon

Przygotowanie:
Makę z margaryna posiekać nożem. Żółtka, cukier waniliowy i cukier wymieszać ze śmietaną. Dodać do maki resztę składników i wyrobić ciasto. Wstawić do lodówki na około 30min. Obrane jabłka pokroić w średniej wielkości kostkę i na margarynie lub maśle uprażyć w garnku, z cukrem i spora ilością cynamonu. Po 30 min połowę ciasta wyłożyć i rozprowadzić na blaszce 33x24cm, na ciasto wyłożyć jabłka, i na wierzch umieścić  drugą polowe ciasta w dowolnej formie. Można zetrzeć na tarce na grubych oczkach, lub cienko wałkować, ciąć paski i układać jak na zdj. Pieczemy w temp. 200st przez około 30 min. Będziemy widzieć złoty zarumieniony wierzch to znaczy, że ciacho jest gotowe. Smacznego!

Meeega pyszne ptasie mleczko mojej mamy :)

Składniki:
4 jaja
1szklanka cukru pudru
1 kostka masła roślinnego
4 łyżeczki żelatyny
1 opakowanie cukru waniliowego.
1 szkl mleka
 2 opak galaretki
owoce do dekoracji

Sposób przygotowania:

Masło utrzeć z żółtkami, cukrem i cukrem waniliowym. Do utartej masy dodać żelatynę rozpuszczoną w gorącym mleku.
Ubijamy pianę z białek i delikatnie mieszając stopniowo dodajemy do utartej masy ubite białko. Następnie na wierzch układamy ulubione owoce i ulubioną galaretkę.

Porady:  
Do masy można dodać 2 łyżki kakao i wtedy będziemy mieli ciemne ptasie mleczko. 
Jeśli żelatyna nam się nie rozpuści dokładnie w mleku przelewamy ją do masy przez sitko tak by uniknąć grudek :)
Cytrynowiec. Prosty smaczny! Słodycz przepełniona wit. C!

Składniki:
200g masła
 200g cukru pudru
250g mąki
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
4 jaja

Masa:
2 szklanki wody
1,5 szkl cukru
sok i skórka otarta z 4 cytryn
2 żółtka
4 łyzki mąki ziemniaczanej

Przygotowanie:
Miękkie masło ucieramy z cukrem pudrem stopniowo dodając mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i jajka- mieszamy do jednolitej masy. Z tej masy pieczemy 3 równe placki. Pieczemy na blaszce 24x24cm w temp 180stC.
Z cytryn ocieramy skórkę( oczka jak na placki ziemniaczane) i wyciskamy sok. Wymieszać z 2 żółtkami i mąką ziemniaczaną.Wymieszać. Z wody i cukru gotujemy syrop- następnie dodajemy do tego zaczyn z mąki i soku z cytryn- mieszamy-powstanie coś na styl gęstego kisielu. Ciepłą(nie gorącą) masą przekładamy placki. Na wierzch dajemy lukier -dokładnie pokrywamy. Smacznego!
Ciasto Fantazja! Jaka nazwa taki smak! 


Składniki:
1 paczka sucharków
400g kremu typu Nutella
migdały lub słonecznik prażony łuskany luv prażone orzechy włoskie
0,5l śmietanki 36%
sok z wiśni(kompot) lub syrop wiśniowy butelkowy
0,5kg twarogu (kostka, lub gotwy mielony)
6 łyżek cukru pudru
2 galaretki wiśniowe
owoce do położenia( wiśnie z kompotu lub maliny czy truskawki)
2 łyżki żelatyny
 

Przygotowanie:

sucharki mielimy w maszynce do mięsa lub kruszymy blenderem- mieszamy je z kremem czekoladowym-tak by tworzyło to jednolitą całość.
Rozkładamy  równo na blachę, ugniatamy. Wstawiamy do lodówki. Następnie mielony twaróg mieszamy z 3 łyżkami cukru pudru i 1 łyżką żelatyny rozpuszczoną w minimalnej ilości wody.To wykładamy na masę z sucharkami. Na twaróg prażone orzechy, migdały lub słonecznik. Na to wykładamy ubitą śmietankę- połączoną z 1 łyżką żelatyny rozpuszczonej w minimalnej ilości wody. Na śmietanę wykładamy owoce. Na wierzch wylewamy galaretkę- na 2 galaretki potrzeba litr wody-daje zazwyczaj mniej ok 800ml. Wodę mieszamy z  kompotem wiśniowym lub dajemy 5 łyżek syropu wiśniowego. Pamiętajmy, że 800ml to połączanie wody z już dodanym kompotem lub syropem. Na ciasto wylewany galaretkę już średnio tężejącą!!!Wstawiamy do lodówki.
Krótka chwila, mały impuls i już blog się tworzy! Postaram się na tym blogu zamieszczać przepisy, które oczywiście sam już kiedyś wypróbowałem, a czasem sam modyfikowałem. Będą to przepisy "przyziemne" czyli takie, które każdy będzie mógł wykorzystać we własnej kuchni.Bez skomplikowanych czynności, bez skomplikowanych składników. W ogóle będę chciał, żeby cały blog był prosty, czytelny i powodował, że każdemu czytelnikowi chociaż raz pocieknie ślinka:) Hasłem przewodnim niech będzie : Od prostoty do oryginalności! Pamiętajmy jednak, że każdy przepis powinniście lekko zmienić według własnych upodobań smakowych, nie trzymajmy się też sztywno receptur ponieważ kupujemy rożne składniki, w różnych sklepach i czasem to co Wam wyjdzie może odbiegać od tego co zamieściłem w przepisie:) Pamiętajmy, że warzywa smakują rożnie o rożnych porach roku, a mięso nie zawsze będzie takie samo jak w recepturach, które czytacie:) Przepis swoją drogą a Wasza fantazja i kubki smakowe swoją:) Miłego czytania, miłego gotowania, miłego konsumowania. Pozdrawiam Sebastian

p.s przepisy zamieszczę jak tylko znajdę chwile wolnego czasu :)